Použití odvzdušňovacích ventilů

Odvzdušňovací ventil je ovládací zařízení pro fluidní systémy, které se používá k uvolnění tlaku kapaliny nebo plynu z uzavřeného systému. Toto je obvykle nezbytné provést předtím, než se začne s jakoukoliv údržbou nebo opravou aplikace.

Konstrukce odvzdušňovacího ventilu se podobá závitové ucpávce se šroubem, umístěným z horní strany komponentu. Součást připomínající šroub je ale ve skutečnosti dřík ventilu, který se otáčí a pohybuje se směrem dovnitř a ven. Tímto uzavíráním nebo naopak otevíráním tak určuje průtok skrz tělo ventilu. Na straně těla produktu je pak umístěn výpustný otvor, který je určen k úniku odvzdušněného média ven ze systému.

BV Série Odvzdušňovací Ventily

Odvzdušňovací ventily jsou základními komponenty fluidních systémů, určené k manipulaci s médii, v celé řadě průmyslových odvětví. Níže jsou uvedeny některé typické aplikace:

  • Uvolnění tlaku před manometrem nebo měřícím přístrojem

Ve vysokotlakých ale i nízkotlakých fluidních aplikacích je důležité, před vyjmutím měřícího přístroje nebo kalibrací kontrolního zařízení, vypustit tlak!

V opačném případě může dojít k náhlému uvolnění tlaku ze systému a možnému zranění zaměstnance nebo poškození zařízení. Také to ale může ovlivnit podmínky kalibrace, což může vést k následným nepřesnostem.

Odvzdušňovací ventily umožňují obsluze uvolňovat tlak v systému pomalu, předvídatelně a bezpečně.

Tyto ventily se také často používají ve spojení s blokovými ventily. Tyto sestavy se pak označují jako „block and bleed valves“. Jak určuje název, skládají se z blokových a odvzdušňovacího ventilu; blokové ventily slouží k oddělení navazujících součástí od zdroje energie nebo tlaku, zatímco odvzdušňovací ventil slouží k odlehčení tlaku.

  • Hydraulické systémy a uzavřené fluidní systémy

Uzavřené fluidní systémy jsou náchylné ke vzniku vzduchových nebo plynových kapes. Tyto kapsy mohou negativně ovlivnit provoz aplikace, včetně fungování čerpadel, motorů a palivových systémů.

Instalací odvzdušňovacích ventilů v nejvyšších místech aplikace tak může obsluha systému snadno odstranit zachycený vzduch.

Ventily se otevřou, aby umožnily únik plynu ze systému, a po ukončení odvzdušnění se opět uzavřou.

  • Vypouštění filtrů

Filtry se ve vzduchových a plynových aplikacích obvykle používají k odstranění pevných částic. Pokud jsou však navrženy se závitovou ucpávkou ve spodní části pouzdra, mohou také shromažďovat kondenzáty a jiné kapaliny, které je mohou zaplnit a způsobit, že přestanou fungovat.

Instalace odvzdušňovacího ventilu na místo závitové ucpávky umožňuje odtok kapaliny, což prodlužuje celkovou životnost filtru. Pokud kapalina není šetrná k životnímu prostředí, lze k výstupu vypouštěcího ventilu připojit hadici, která médium odvede do vhodné nádoby.

Vyberte si odvzdušňovací ventily u společnosti FTS

Odvzdušňovací ventily jsou klíčem k dosažení a udržení efektivního a bezpečného provozu ve fluidních systémech. Chcete se dozvědět více o těchto produktech nebo je chcete implementovat do svého systému? Společnost FTS nabízí kompaktní a cenově výhodná řešení odvzdušňovacích ventilů s následujícími vlastnostmi a specifikacemi:

  • Konstrukce z nerezové oceli 316 nebo speciálních slitin
  • Pracovní tlaky od vakua do 689 barů
  • Různé typy a velikosti připojení
  • Bezpečnostní zpětný šroub
  • Možnost výstupu pomocí trubkového adaptéru, hadičníku nebo bez koncového vývodu
  • Volitelná “T” rukojeť

Všechny naše výrobky jsou vyráběny v USA, z materiálů od amerických dodavatelů. Díky této skutečnosti máme větší kontrolu nad kvalitou výrobků a procesů, což znamená pro zákazníky lepší komponenty, nižší náklady a kratší dodací lhůty.

Chcete-li se dozvědět více o našich odvzdušňovacích ventilech, podívejte se na náš katalog odvzdušňovacích ventilů nebo nás kontaktujte ještě dnes.

Potřebujete poradit nebo doporučit konkrétní produkt?


Zkušený specialista na telefonu vám poradí s výběrem. 

FTS – Fluid Technology Solutions, s.r.o.

FTS se skládá z odborníků, kteří se dlouhodobě pohybují v oblasti fluidních systémů. Dohromady máme desítky let zkušeností a jsme výhradní distributor fluidních komponent tradičního amerického výrobce SSP. Stejně jako oni si i my v FTS zakládáme na prvotřídní kvalitě. Je pro nás potěšením, že můžeme nabízet díly s doživotní zárukou na materiál a vyvíjet špičkové systémy.