Ucpávkové vs. kulové kohouty: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Kohouty a ventily kontrolují průtok kapalin a plynů skrz potrubí. V potrubních systémech se používají různé typy těchto komponentů, a to v závislosti na médiu, tlaku, použití a dalších faktorech, které jsou pro danou aplikaci jedinečné.

Dva nejběžnější typy kohoutů jsou kulové a ucpávkové. Je důležité porozumět rozdílům mezi jednotlivými typy, abyste si pro své potřeby, vybrali ten správný. V tomto článku vám poskytneme poznatky, které pomohou objasnit rozdíly.

Co je kulový kohout?

Kulový kohout je uzavírací armatura, která může zcela zastavit nebo naopak zahájit průtok média skrz systém. Tyto kohouty obsahují kouli s vrtáním, která je upevněna v jeho sedle a prochází středem kohoutu.

Při otočení rukojeti o čtvrt otáčky se kulička otočí, čímž se odkryje otvor, kterým může snadno procházet kapalina nebo plyn. Po otočení rukojeti zpět se kulička opět otočí do uzavřené polohy a průtok se tak zastaví. Tyto kohouty jsou známé svou dlouhou životností a zůstávají spolehlivé i po dlouhé době nepoužívání.

Mezi typy těchto kohoutů patří:

Co je ucpávkový kohout?

Ucpávkový kohout je čtvrt-otáčkové zařízení, které k zastavení nebo spuštění průtoku média využívá provrtanou válcovou nebo kuželovou zátku neboli ucpávku. V otevřené poloze je vrtání této ucpávky v přímce s proudem média a umožňuje tak jeho pohyb. Naopak v uzavřené poloze brání pevná část ucpávky průtoku skrz kohout.

Jaké jsou rozdíly mezi ucpávkovými a kulovými kohouty?

 

Oba typy těchto kohoutů jsou ovládací, což znamená, že mohou být uzavřené nebo otevřené a zcela uzavřít nebo otevřít průtok média.

Liší se však v některých klíčových aspektech: 

  • Konstrukce

Kulové kohouty se vyznačují menší sférickou koulí s dutým středem, zatímco ucpávkové kohouty mají větší válcovou nebo kuželovou zátku s vrtaným průchodem. Ucpávkové kohouty mají obecně menší rozměry ve srovnání s kulovými, což umožňuje jejich snadnou instalaci i v menších aplikacích.

Pokud dojde při použití ucpávkového kohoutu ke zpětnému toku je diferenční tlak na vstupu a výstupu omezen maximálně na 10 barů, jinak může dojít k poškození těsnícího o-kroužku.

 

Ucpávkový kohout PV série

Kulový kohout EB série

Kulový kohout FB série

  •  Údržba

Údržba ucpávkových kohoutů je jednodušší, protože ucpávku lze snadno vyjmout a vyčistit.

Údržba kulových ventilů je o něco obtížnější, protože koule je umístěna hluboko uvnitř těla kohoutu a není tak snadno přístupná.           (U série EB, kde je koule zapouzdřená, není údržba možná.)

  •  Životnost

Kulové kohouty mají obvykle delší životnost než kohouty ucpávkové.

Vyberte si naše ucpávkové a kulové kohouty

Kulové a ucpávkové kohouty jsou ovládací armatury, které umožňují nebo zabraňují průtoku plynu nebo kapaliny. Ačkoli jsou si podobné, mají mnoho rozdílů, pokud jde o jejich konstrukci, údržbu, životnost a další.

Kulové kohouty jsou odolnější a vhodné i pro náročné aplikace. Ucpávkové kohouty jsou menší a pracují s nízkým točivým momentem.

Dodáváme také vysoce kvalitní šroubení, potrubní systémy a ventily. Naše díly jsou vyráběny v USA s prvotřídní rychlostí, kontrolou, kvalitou a přesností.

Obraťte se na nás ještě dnes s jakýmikoliv dotazy nebo si prohlédněte náš katalog kulových a ucpávkových kohoutů a zjistěte více o našich produktech.

Potřebujete poradit nebo doporučit konkrétní produkt?


Zkušený specialista na telefonu vám poradí s výběrem. 

FTS – Fluid Technology Solutions, s.r.o.

FTS se skládá z odborníků, kteří se dlouhodobě pohybují v oblasti fluidních systémů. Dohromady máme desítky let zkušeností a jsme výhradní distributor fluidních komponent tradičního amerického výrobce SSP. Stejně jako oni si i my v FTS zakládáme na prvotřídní kvalitě. Je pro nás potěšením, že můžeme nabízet díly s doživotní zárukou na materiál a vyvíjet špičkové systémy.