Často kladené otázky (FAQ) o šroubení

Společnost SSP Fittings je mimo jiné předním výrobcem kompresního, závitového a navařovacího šroubení, ale také vytváří řešení pomocí adaptérů a redukcí. Během téměř 100 let podnikání v tomto oboru obdrželi od zákazníků širokou škálu otázek ohledně šroubení. Zde jsou odpovědi na několik těchto často kladených otázek (FAQ):

 

Jaký je rozdíl mezi kompresním a závitovým šroubením?

Jak název napovídá, kompresní šroubení je navrženo speciálně pro použití v kombinaci s bezešvými trubkami dané vnějším průměrem, zatímco závitové šroubení je určeno pro trubky dané jmenovitou světlostí.

Mnoho lidí používá výrazy „bezešvá trubka“ a „závitové potrubí“ zcela zaměnitelně. Zatímco tyto dva pojmy mají určité podobnosti, jedná se o dvě odlišné skupiny produktů. Zde jsou hlavní rozdíly:

  • Bezešvé trubky (Tubes) jsou kulaté, duté součásti dané přesným vnějším průměrem OD (Outside Diameter) a tloušťkou stěny WT (Wall Thickness). Používají se pro tlaková zařízení, mechanické a přístrojové aplikace.
  • Závitové trubky (Pipes) jsou kulaté, duté komponenty identifikované jmenovitou světlostí(velikostí) NPS (Nominal Pipe Size). Evropské a mezinárodní společnosti také často používají označení jmenovitého průměru DN (Diameter Nominal), které poskytuje hrubý odhad přepravní kapacity. Obvykle se používají pro distribuci a přepravu kapalin.

Chcete-li prozkoumat rozdíly ve specifikaci a provedení mezi kompresním a závitovým šroubením, podívejte se níže na naše odkazy, pro oba typy těchto produktů: 

 

Jaké typy závitů se u šroubení běžně používají?

Šroubení jsou k dispozici s různými typy a velikostmi závitů. Mezi nejběžnější typy závitů patří:

NPT (National Pipe Tapered) – kuželový, vrcholový úhel závitu 60°

BSPT (British Standard Pipe Tapered) – kuželový, vrcholový úhel závitu 55°, ISO 7-1, značení RT

BSPP (British Standard Pipe Parallel) – válcový, vrcholový úhel závitu 55°, ISO 228-1, značení: vnější RS, vnitřní RG

Metrický (ISO Metric Thread) – válcový, vrcholový úhel závitu 60°, ISO 261, rozeznáváme metrické závity s hrubým a jemným stoupáním, např.: M12x1.5

SAE (Society of Automotive Engineers) – válcový, vrcholový úhel 60°, SAE J1926, značení ST

AN (Aerospace Standards) válcový, vrcholový úhel 60°, SAE J514, značení AN

Je kompresní šroubení různých výrobců zaměnitelné? (Interchange)

Zaměnitelost znamená, že kombinace převlečné matice a svěrných kroužků od jedné značky, může být smontována s tělem šroubení jiného kompatibilního výrobce a naopak. Zároveň musí být vytvořen funkční a spolehlivě těsnící spoj.

Zda je kompresní šroubení zaměnitelné či nikoli, záleží na tom, zda daný výrobce uvedl a potvrdil, že jeho produkty jsou kompatibilní se značkou jinou.

Zkontrolujte u výrobce, zda nabízí podklady týkající se zaměnitelnosti jejich produktů.

Příručku SSP pro zaměňování a směšování (Interchange & Intermix) našich komponent s těmi od společností Swagelok®, Parker Hannifin® a Hoke® naleznete zde.

 

Jaké typy šroubení jsou dostupné?

Existuje mnoho různých druhů šroubení, z nichž každý plní v systému nebo aplikaci jinou roli. Mezi nejběžnější dostupné typy patří: spojky, T-kusy, kříže, kolénka, redukce, konektory, adaptéry, zátky, víčka, ucpávky a další.

 

Jaký je rozdíl mezi šroubením „Male“ a „Female“?

Když hovoříme o šroubení, výrazy „Male“(samčí) a „Female“(samičí) se vztahují k označení jejich závitů. „Male“ produkty mají závity na svém vnějším povrchu, zatímco „Female“ komponenty mají závity schované na vnitřním povrchu.

 

Co jsou to navařovací šroubení?

Navařovací šroubení jsou taková, která se na jednom nebo všech svých koncích spojují s trubkou pomocí vytvoření sváru. Existují dva typy:

  • Socket Weld – trubka je zasunuta do armatury a vznikne tak prostor na vytvoření „koutového sváru“
  • Butt Weld – trubka je přiloženo k armatuře a oba komponenty jsou spojeny vytvořením sváru tzv. „na tupo“

Co jsou to závitové spojky?

Krátká, rovná šroubení s vnějšími nebo vnitřními závity na obou koncích. Umožňují spojení dvou komponentů se závitovým připojením nebo také závitových trubek stejných, ale i odlišných velikostí.

 

Jak zjistit potřebnou velikost šroubení?

Určení správné velikosti armatury pro fluidní systémy vyžaduje vhodné změření trubky.

Kompresní šroubení je určeno pro trubky dané vnějšího průměru (OD). Proto je třeba změřit tento rozměr co nejpřesněji.

Jakmile budete mít tento údaj „OD“ změřen, je relativně snadné vybrat odpovídající šroubení. U metrických trubek je to velmi lehké, u palcových je třeba hodnotu převést. Například pro trubku s vnějším průměrem 12,7 mm potřebujete 1/2″ šroubení. (1“ = 25,4 mm)

U závitových trubek je identifikace správné velikosti armatury složitější. Velikosti těchto trubek jsou uvedeny spíše z hlediska jmenovitého průměru (DN) než průměru skutečného.

 

Zvolte FTS – Fluid Technology Solutions s.r.o. a produkty SSP

Pro společnost FTS je primárním cílem být dodavatelem prvotřídních komponentů dle vašich potřeb.

Poskytujeme individuální přístup každému zákazníkovi, věnujeme pozornost detailům a nabízeným službám jak při realizaci, tak i po dokončení projektu.

Projděte si naše kompletní portfolio šroubení.

Máte-li další dotazy týkající se šroubení, či jiných produktů a služeb, na které jsme zde neodpověděli?

Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme!

Potřebujete poradit nebo doporučit konkrétní produkt?

Zkušený specialista na telefonu vám poradí s výběrem. 

FTS – Fluid Technology Solutions, s.r.o.

FTS se skládá z odborníků, kteří se dlouhodobě pohybují v oblasti fluidních systémů. Dohromady máme desítky let zkušeností a jsme výhradní distributor fluidních komponent tradičního amerického výrobce SSP. Stejně jako oni si i my v FTS zakládáme na prvotřídní kvalitě. Je pro nás potěšením, že můžeme nabízet díly s doživotní zárukou na materiál a vyvíjet špičkové systémy.