Rychlospojky, jejich typy a použití

Rychlospojovací armatury jsou typem konektoru, který se využívá k propojení určitého zařízení s vedením média (trubky, hadice). Označují se také jako rychlospojky a jsou navrženy tak, aby se snadno používaly a bez pomoci nářadí se tak mohly připojit či odpojit pouhým stlačením nebo stisknutím.

Rychlospojky se používají v hydraulických nebo pneumatických systémech a zejména v aplikacích, které jsou časově náročné a vyžadují rychlý způsob propojení a to bez ztráty tlaku v médiu.

Tento příspěvek se zabývá některými jejich typy a také jejich schopnostmi.

Typy rychlospojek a jejich připojení

Existuje několik typů rychlospojek a jejich připojení. Mezi ty nejčastěji používané patří:

 • Push to connect
  Tento typ rychlospojek funguje tak, že se jedna část (dřík) zasune do konce části druhé (tělo) a jednoduše se zacvaknou. K jejich rozpojení je poté třeba stlačit objímku na těle rychlospojky a dřík vytáhnout.

 • Ball and slleve
  Tyto rychlospojky pracují na podobném principu, jako předchozí typ. Je vybaven zasouvací objímkou, která propojuje obě poloviny spojky. Samčí kulový konec (dřík) zapadá do samičího vnějšího pouzdra (těla). K jejich rozpojení je třeba povytáhnout objímku a oba konce je pak možné rozpojit.

 • Cam-lock
  Tento typ využívá k uzamčení druhého protikusu ohybatelné výstupky na samičí části. Tyto spojky se používají zejména v aplikacích jako jsou hadice na čerpání odpadních vod nebo hadice požární.

 • Luer lock
  Tento typ se připojuje postupným otáčením součástí až na doraz. Obvykle jsou dělaná na jednorázové použití a nejčastěji se využívají ve zdravotnictví.

 • Twist or bayonet
  Tento spoj se připojuje a odpojuje pomocí 1/8 až 1/4 otáčky.

Výrobce SSP dodává rychlospojky typu push to connect (série QC) a ball and sleeve (série QF), které se používají v mnoha typech aplikací. Tyto rychlospojky se dodávají s několika typy koncových připojení.

Rychlospojky DESO

Rychlospojky s oboustranným uzávěrem (DESO) obsahují ventily, které se po rozpojení zavřou. Tyto uzavírací ventily umožňují zachovat tlak média v systému i po jeho odpojení. To je užitečné zejména při práci s drahým nebo hořlavým plynem.

Existují typy rychlospojek DESO pro standardní, ale také vysokotlaké aplikace. Vysokotlaké rychlospojky DESO se používají v aplikacích obsahujících stlačený vzduch ale také pro hydraulické a vodní systémy.

Rychlospojky DESO se vyrábějí v různých velikostech z materiálech, jako je uhlíková ocel, nerezová ocel nebo mosaz.

Rychlospojky SESO

Rychlospojky s jednostranným uzávěrem (SESO) mají pouze jeden ventil, který zabraňuje úniku plynu nebo kapaliny.

U těchto spojů se obvykle uzavírá pouze část spojky s objímkou (tělo), což zabraňuje úniku kapaliny.

Tento typ rychlospojky se používá především v nízkotlakých aplikacích a dodává se s několika typy připojení: vnitřním či vnějším závitem nebo kompresním šroubením.

Plnoprůtočné rychlospojky

Tyto rychlospojky umožňují rychlé připojení a odpojení různých komponentů, a to bez použití nářadí.

Tento typ spojky poskytuje plnou průtočnou kapacitu, takže nedochází ke snížení objemu nebo rychlosti průtoku.

Plnoprůtočné rychlospojky i tak zajišťují těsnost a jsou dimenzovány pro různé teploty a tlaky.

Systém připojení pomocí rychlospojek

Po výběru vhodné rychlospojky pro vaši aplikaci, je třeba v dalším kroku zvážit, k čemu se bude druhý konec spojky připojovat.

K dispozici je řada různých typů systémových připojení, např:

 • Kompresní šroubení:
  Funguje tak, že se připojí k trubce nebo hadičce s adaptérem a poté se dotáhne převlečná matice a dojde k nalisování svěrných kroužků.
 • Závit:
  Závitové připojení je u rychlospojek nejběžnějším typem spoje. Lze je použít pro připojení k hadicím, trubkám nebo potrubí.

Rychlospojky od výrobce SSP

Naše rychlospojky se snadno používají a dobře fungují v mnoha typech systémů. Společnost SSP nabízí široký výběr typů připojení a je odborníkem na hledání řešení i pro ty nejnáročnější aplikace. Chcete-li se dozvědět více, prohlédněte si naše rychlospojky nebo nás kontaktujte s případnými dotazy.

Potřebujete poradit nebo doporučit konkrétní produkt?

Zkušený specialista na telefonu vám poradí s výběrem. 

FTS – Fluid Technology Solutions, s.r.o.

FTS se skládá z odborníků, kteří se dlouhodobě pohybují v oblasti fluidních systémů. Dohromady máme desítky let zkušeností a jsme výhradní distributor fluidních komponent tradičního amerického výrobce SSP. Stejně jako oni si i my v FTS zakládáme na prvotřídní kvalitě. Je pro nás potěšením, že můžeme nabízet díly s doživotní zárukou na materiál a vyvíjet špičkové systémy.